Budynek

Usługi zapewniane w zakładach opieki paliatywnej

Hospicjum to miejsce o niezwykle specyficznych funkcjach. Głównym celem instytucji tego typu jest zapewnianie opieki osobom nieuleczalnie chorym, będącym w terminalnym stadium choroby. Często tymi chorobami są przykładowo nowotwory złośliwe.

Rolą hospicjumhospicjum (ciąg dalszy tego zagadnienia> www.hospicjumkatowice.pl) jest zmniejszenie cierpienia chorych, możliwe ograniczenie bólu i zagwarantowanie godnej egzystencji w tym czasie. Działają rozmaite specjalne typy hospicjów, zaliczają się do nich na przykład hospicja przeznaczone jedynie dla osób starszych, jak również hospicja dla dzieci. W Polsce działa wiele zakładów tego typu, przy czym wiele z nich działa przy
Zbiórka pieniędzy
Autor: Howard Lake
Źródło: http://www.flickr.com

rozmaitych fundacjach katolickich czy zakonnych – w takich miejscach niejednokrotnie pracują siostry zakonne i inni duchowni. Działa po kilka hospicjów na każdym terenie – przykładowo pod hasłem hospicjum ze Śląska lub hospicjum Katowice znajduje się aż kilka rozmaitych hospicjów, zarządzanych przez rozmaite organizacje.

Charakterystyka opieki zapewnianej w hospicjachJak już zostało wspomniane, pracownicy hospicjów są osobami, których praca ma na celu ulżenie chorym w cierpieniu i złagodzenie ich bólu. Oczywiście inaczej wyglądać będą powinności pielęgniarki pracującej w hospicjum dziecięcym, a inaczej takiej, która pracuje wyłącznie z osobami starszymi. Każdy pacjent zresztą wymaga odrobinę innego typu opieki z uwagi na typ choroby, na jaką cierpi i jej stadium. Zasadniczo jednak w hospicjach pracują osoby z wykształceniem medycznym, których obowiązkiem jest rutynowa pomoc chorym. Ogranicza się to do takich czynności jak na przykład mycie, karmienie czy zabieranie na spacer osób poruszających się za pomocą wózków.

Dodatkowe usługi dostępne w ramach hospicjów
Współczesne hospicja podobnie jak pozostałe zakłady starają się iść z duchem czasu i zapewniać swoim pacjentom jak najbardziej dogodne warunki. Wyszukując w Internecie hasło „opieka paliatywna Katowice” można uzyskać informacje o typach tych nowych usług. Będzie to więc na przykład muzykoterapia, a więc leczenie za pomocą muzyki, która to metoda może dać chorym dużą ulgę. Poza tym obecnie w większej części placówek pacjenci oprócz stałego kontaktu z lekarzami mają opcję uzyskania pomocy psychologa.