Głowa

Terapia leczy jąkanie

Początek choroby można przegapić: dziecko czasami przeciąga sylaby i zacina się. To właśnie oznaki jednej z trudniejszych chorób, która może odcisnąć piętno na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak jest terapia, która pomaga łagodzić tę przypadłość.

Źródło jąkania
Nie da się powiedzieć, gdzie jest przyczyna tego zaburzenia. Istnieje jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe pojawia się pobudzone szokiem, stresującym przeżyciem. Bywa, że dzieci mogą jąkać się się tylko w szkole – w konkretnej klasie.

Dzieci
Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze ma swoje tempo rozwoju. Niektóre uczą się mówić wcześniej, inne tworzą sobie bariery. Między 4 a 8 rokiem życia zdarza się, że dzieci mogą się jąkać. To zwykle połykanie lub powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Czasami to tylko tymczasowe problemy i po chwili się kończą, z tego powodu taki problem nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych zaawansowanych przypadkach zaburzenie artykulacji może przerodzić w załamanie psychiczne. Chorujący czuje ucisk i próżnię w piersi, a słowa, pomimo walki, nie artykułują się.

Dziecko
Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść skurcze mięśni twarzowych, które dodają kolejnych stresów, jeszcze mocniej utrudniając sytuację. Niezbędna jest przemyślana terapia i sprawdzony neurologopeda.

Najlepsza pomoc logopedycznaTypowe ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To zwykle nadmuchiwanie balonów, rozgrzewanie policzków i zabawna wymowa sylab w lusterku. Obowiązkowa jest terapia z psychologiem. Jąkający mają kłopot z codziennymi zachowaniami takimi jak odebranie telefonu, zakupy, a każda porażka pogłębia problem. Chodzi więc także o to , by mieć odrobinę dystansu i nie myśleć o jąkaniu. Zwalczenie stresu to szansa spokojnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, bardzo trudne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest najlepszym w kraju ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Wypróbuj na: .