zdjęcie rentgenowskie kolana

Także masz kłopoty z kolanem? Poznaj zabieg po jakim Twoje kolano będzie prawie jak nowe

Jak gdyby policzyć każdy z zabiegów wykonywany na ludzkim ciele liczba byłaby zatrważająca. Nawet lekarze, którzy w społeczeństwie uchodzą za prawdziwych specjalistów, i którzy w każdym rankingu zaufania społecznego, plasują się bardzo wysoko, znają tylko wycinek tej problematyki – ograniczonej do własnej specjalizacji. Są jednakże zabiegi dość powszechne, ale nie do końca znane. Jednym z takich zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki oraz leczenia chorób kolanowych.

operacja kolana
Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Sam zabieg jest rzeczywiście mało inwazyjny. Po prostu przez centymetrowy operacyjny dostęp wprowadza się kamerę do kolana, dzięki której możemy dostrzec i zbadać każdy z elementów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp wprowadzane są narzędzia do artroskopii, to za ich sprawą możemy zreperować uszkodzenia występujące wewnątrz stawów. Po zabiegu kolano nie musi być unieruchomione, zaś na 7 dni pozostawia się dwa szwy. Zapoznaj się z artykułem

Zabieg nie trwa długo, trwa około dziesięciu do trzydziestu minut, a wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Co najważniejsze, po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, po paru godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle należy wykonać artroskopię kolana?

Najczęściej dzieje się właśnie ta po urazach stawu kolanowego. Możemy do nich zaliczyć: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek lub złamanie (rehabilitacja biodra wrocław) chrzęstno-kostne. Tego typu zabieg też jest niezbędny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których można zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej lub liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia też jest niezbędna celem leczenia stanu zapalnego kolana czy usuwania ciał wolnych kolana. Które badania są niezbędne, żeby zaliczyć dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? W sumie wystarczy badanie kliniczne specjalisty ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na tym etapie badania, wykonuje się rezonans magnetyczny, zdjęcia rtg, USG. W trakcie zabiegu można usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć albo usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na

Można również zniszczyć fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy czy dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto twierdzą, że lepszy od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nie jest prawda, gdyż po artroskopii przede wszystkim występuje zdecydowanie mniejsza ilość powikłań, jest również znacznie krótszy okres rehabilitacji. To oznacza, że operowany szybciej wraca do swoich normalnych zajęć. Prawie niedostrzegalne są także blizny po operacji, a co także ważne, pacjent nie musi zostawać w szpitalu, bo już po kilku godzinach może powrócić do domu.