Metoda walki lekarzy stomatologów ze schorzeniem zębów i dziąseł, które zwie się paradantozą.

Niejednokrotnie pacjenci użalają się swym stomatologom, że podczas gryzienia twardych produktów odczuwają ból, a przy szczotkowaniu zębów miewają krwawienia z dziąseł. Skutkiem owych uciążliwości bywa np. nieodpowiednia szczoteczka czy też pasta albo zła sposób szczotkowania. Prowadzi to do odsłony szyjek zębów, inaczej korzeni, a w rezultacie do ich nadwrażliwości i odczuwania bólu.

gabinet dentystyczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz odsłoniętych szyjek zębowych, często stomatolog może stwierdzić obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Ich linia wtedy jest widocznie obniżona. Takie objawy świadczą o początkach parodontozy. Gdy poszukujemy dentysty przebywając w stolicy i mamy podejrzenia paradontozy to można wpisać w wyszukiwarkę hasło dentysta-stomatolog w Warszawie.

Mimo tego, iż dbamy o zęby i regularnie myjemy je rano i wieczorem, to nie starczy. Jeżeli szczotkujemy zęby niestarannie nie usuwamy do końca płytki bakteryjnej.Ów bezbarwny miękki nalot gromadzi się w sposób naturalny. Zawiera składniki śliny, okruchów pokarmowych i mnóstwo bakterii. Osadza się przeważnie przy dziąsłach i natychmiast po 2-3 dniach ulega mineralizacji, czyli utwardzaniu. W ten sposób kształtuje się kamień nazębny, który drażni dziąsła i wywołuje ich stan zapalny. Gdy odkładający się w kieszonkach dziąsłowych kamień nie jest regularnie usuwany, dochodzi do zanikania kości która utrzymuje ząb. Dlatego przejawem postępującej choroby bywa chwiejność zębów przeważnie przednich. Dodatkowo tym trudniej z nich usunąć płytkę, czyli prędzej gromadzi się tam kamień. Niestety paradontoza to dysfunkcja nieodwracalna, jej objawów nie da się cofnąć. Można ją chociaż zatrzymać, nie dopuszczając do dalszego postępu.

Sprzęt dentystyczny

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com

Przymusowo trzeba to robić, ponieważ nieleczona parodontoza prowadzi do utraty zębów (Kaleta – protetyka Kraków) bardzo często zdrowych, nietkniętych nawet próchnicą! Podstawa walki z paradontozą to oczyszczanie uzębienia z kamienia i osadu u dentysty albo higienistki dentystycznej. Chroni się je również specjalnymi lekami z fluorem lub chlorheksydyną. W zależności od wyglądu dziąseł i uzębienia, używa się je w różnorakich formach, np. pianek, żeli lub lakieru. Po zabiegu zęby powinny być polerowane, tak by zminimalizować procedurę odkładania się płytki. Takie zabiegi robi się do sześciu razy w roku. Zależy od wielkości rozwoju choroby oraz indywidualnych zaleceń lekarza (sprawdź ten adres: czy też higienistki.