jesień

Smutek to czy depresja?

Nasze funkcjonowanie jest ściśle związane z rytmem natury. W momencie gdy przyroda budzi się do życia, wstępują w nas siły witalne. Ogrania nas wówczas całą masę energii, mamy zamiar zdobywać świat. Gdy szykuje się do spoczynku – wyciszamy się. Jesienną porą, gdy dni stają się krótsze, niebo jest bardziej zachmurzone a powietrze rześkie, łatwo łapiemy infekcje i zauważamy widoczny spadek energii.

depresja
Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
W pracy trudno o skupienie, wrócilibyśmy do domu by nadrobić niedobór snu. Często bywamy podenerwowani, nie czujemy potrzeby, by wyjść gdzieś wieczorem. Chcemy jedynie położyć się pod kocem na kanapie, włączyć choćby najnudniejszy program w telewizji i pochłonąć kawałek pysznego tortu czekoladowego. Dobrze wiesz o czym mowa? Jeżeli tak, to możliwe, że jesteś ofiarą zmniejszonego nasłonecznienia. Niestety, nie zawsze zły nastrój polega na gorszym samopoczuciu. Stan ten może się przeobrazić w chorobę depresyjną, inaczej zwaną depresją zimową lub sezonową chorobą afektywną. Choruje na nią 3–4 proc. ludności w Polsce. Mimo, iż podłoża powstawania depresji sezonowej nie są znane, sądzi się, że znaczącym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane.

Co pomaga:* Wzmożona aktywność fizyczna, nawet w pochmurne dni.* Fototerapia, polegająca na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia.

Szukasz podobne wpisy, jednak wszedłeś w ślepy zaułek? Jeśli tak, to zalecam ten link (https://www.gabinetpsychologiczny.sos.pl/) – rzeczywiście opłaca się wziąć go pod lupę.

Metoda ta przynosi zauważalne postępy w 60-80%, a jej konsekwencje, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz poprawę nastroju, można zauważyć już po kilku dniach od jej użycia. Lampa została zaprojektowana w celu wyeliminowaniu objawów depresji sezonowej, mimo to lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest pokaźna. Lampami leczymy np.

Nie czekaj – jeśli przypadły Ci do gustu ciekawe wiadomości, to zajrzyj w ten link i czytaj również (https://czarmed.pl/category/cisnieniomierze) nowy artykuł.

depresję sezonową, objawy stresu dnia codziennego, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą (więcej na temat lamp na depresję). * Wyjazd do ciepłych krajów.