Doktor

Przyczyny i sposób rekonstrukcji naderwanych więzadeł krzyżowych, dość często spotykanej kontuzji.

Uprawianie sportów nierozerwalnie wiąże się z możliwością wystąpienia urazów. Pojawiają się one z przy wielu różnych okolicznościach, niekiedy ktoś jest za mało rozgrzany, niekiedy zostanie sfaulowany, a czasami starczy jedynie źle upaść. Jednym z najczęściej pojawiających się urazów kolan, zwłaszcza u narciarzy lub piłkarzy, jest zerwanie więzadeł krzyżowych.

Podstawową sprawą w czasie jego diagnozowania powinien być dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza, a dalszej kolejności przeprowadzenie trzech testów, po których można przedstawić dokładną diagnozę i zaproponować dalsze leczenie. W niektórych przypadkach, jeśli okaże się, ze więzadło zostało uszkodzone tylko w części, jest możliwość aby uniknąć rekonstrukcji. Stosuje się wtedy specjalną metodę kurczenia więzadła, i jeżeli wszystko się uda, to najczęściej wrócenie do formy może nastąpić w szybkim czasie. Lecz w większości przypadków więzadło niestety jest całe uszkodzone, i wtedy, chcąc wrócić do normalnego funkcjonowania, potrzebna będzie operacja kolana .
Stetoskop lekarski
Autor: Dr.Farouk
Źródło: http://www.flickr.com

Lekarze ortopedzi twierdzą, że dobrym momentem, żeby rekonstrukcja ACL mogła przynieść odpowiednie rezultaty, jest kilka tygodni do pół roku od chwili kiedy wystąpił uraz. Nie ma konieczności robienia tej operacji podczas wizyty na pogotowiu, z kolei za długie oczekiwanie może się zakończyć uszkodzeniem pozostałych części kolana, takich jak chrząstki albo łękotka.

Jeżeli zaciekawił Cię opisany problem, odwiedź serwis rtg kraków, gdzie znajdziesz obszerne info. Poszerz swoje wiadomości!

Operacja więzadła krzyżowego to nie jest ciężki zabieg, przeważnie jest robiona w znieczuleniu miejscowym.

Bardzo istotny później będzie okres rehabilitacji po zabiegu, właściwie wykorzystany pozwoli na dojście do takiej samej formy jak przed wystąpieniem wypadku. Bezwzględnie należy wykonywać wszystkie ćwiczenia, nawet jeśli wiązać się to będzie z pokonaniem bólu, bo jedynie taką metodą da się z powrotem odzyskać starą formę. A jeszcze lepszym sposobem jest odpowiednia profilaktyka, czyli wzmocnienie mięśni oraz ścięgien, odpowiadających za pracę kolan, a także właściwa rozgrzewka się zaczęciem aktywności fizycznej.
Autor