images

Przyczyny i leczenie jąkania

Jąkanie to problem zdrowotny, z którym w Polsce zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć warto zadbać o odpowiednią opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzina i znajomi powinni mieć świadomość z czego jąkanie wynika, jak wygląda leczenie i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.

PrzyczynyJedną z przyczyn jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie małego dziecka. Usiłuje ono wtedy oddać słowami swoje myśli szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być również problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak wydarzenia intensywnie stresujące w młodości (np. wypadek samochodowy) czy nieodpowiednie reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy okazywanie zniecierpliwienia może prowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli ujrzymy u dziecka trudności z mówieniem, zwłaszcza, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, dobrze poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie dużym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje pożądane efekty.

TerapiaMożna wymienić parę technik terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie działania jak praca nad identyfikacją i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy pomocy wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Inną metodą jest odrobinę kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procedury mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia niezwykle istotne jest właściwie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać bacznie i mieć pokłady cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska