lekarz

Po co pobieramy krew? Co dzięki takiej czynności można się dowiedzieć? Jak przygotować się do takiego badania?

Badanie krwi to badanie podstawowe. W ten sposób pobrana krew jest cennym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta, co sprawia, że jesteśmy w stanie wykryć dużo nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Tego typu badanie wykonywane jest na czczo, najkorzystniej w porannych godzinach. Wyróżnić można kilka tego rodzaju badań. Więc jest morfologia krwi, która polega na ilościowym określeniu różnorodnych typów krwinek, a także badaniu poszczególnych ich właściwości w próbce. Do zrobienia morfologii wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt, natomiast wynik badania prezentowany jest na wydruku komputerowym. Kolejnym badaniem jest rozmaz krwi – . Robi się go, jak dostrzeże się nieprawidłową morfologię.

Takie badania pozwalają na wykrycie zmian, które świadczą o zakażeniu wirusowym albo bakteryjnym, znajdujących się tam pasożytów lub chorobach nowotworowych. Próbkę krwi bada się przy pomocy automatu lub pod mikroskopem. Do badania tego rodzaju pobierana jest najczęściej krew żylna z żyły łokciowej. W przypadku, jak do badania potrzebna jest krew tętnicza, trzeba ją pobrać z tętnicy udowej. U małych dzieci (zobacz również psycholog dla dzieci warszawa) prezentuje się to inaczej, ponieważ krew pobierana jest z opuszki palca. Jak należy się do tego przygotować? Standardowo należy być na czczo, zaś przed badaniem można wypić niewielkie ilości niegazowanej wody. Najlepiej na trzy dni przed badaniem odstawić preparaty ziołowe, witaminy i minerały w tabletkach. Aby pomniejszyć ryzyko infekcji trzeba umyć się przed badaniem – . Laboratoria najczęściej pobierają krew w godzinach porannych, najkorzystniej pojawić się na parę minut przed ustaloną godziną.

morfologia
Autor: Oliver Symens
Źródło: http://www.flickr.com
Ruch powoduje podwyższenie ciśnienie krwi, jakie nie jest zalecane w okresie pobierania krwi, a więc jak przyjdziemy na ostatnią chwilę to musimy się z tym liczyć. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o tym, jakiego typu zażywamy leki, czy przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne oraz czy mieliśmy żółtaczkę zakaźną, mieliśmy wirusa HIV. Powinniśmy też poinformować o innych chorobach zakaźnych. W każdym większym mieście bez kłopotu odnajdziemy punkt, gdzie pobiera się krew, jest to jednakże oczywiście bardziej proste w dużych miastach, tak więc jak badanie krwi Wrocław przykładowo będzie do tego dobrym miejscem.