przychodnia

Na przestrzeni ostatniego półwiecza wyposażenie gabinetów zabiegowych bardzo się zmieniło, a chorzy mają zapewnioną lepszą opiekę

Szybki rozwój inżynierii ma wielki wpływ na wyposażenie szpitali i wiejskich ośrodków zdrowia. Skomplikowane urządzenia codziennie ratują życie ludzkie, a uczeni oraz konstruktorzy nie powiedzieli dotąd ostatniego słowa. Pół wieku temu lekarze wcale nie dysponowali supernowoczesnymi inkubatorami, aparatami EEG lub endoskopami. Leczenie pacjentów było zatem było o dużo trudniejsze, a i więcej rannych traciło życie. Dziś sporo się zmieniło: innowacyjny sprzęt zapewnia szybszą i zarazem dokładniejszą diagnozę.

lekarze z kliniki
Autor: tu Foto con el Presidente
Źródło: http://www.flickr.com
Epokowe zmiany nie mogły ominąć rzecz jasna sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych. Przykładowo, dzięki wykorzystaniu technik laparoskopowych znacząco skrócił się czas pobytu pacjenta w poliklinice. Zresztą zmiany widać gołym okiem – wcale nie trzeba być profesjonalistą, żeby dostrzec, że lampa http://www.kolory-swiatla.pl/ operacyjna jest nowym nabytkiem (TMC POLSKA). Tymczasem opieka pooperacyjna też kompletnie się zmieniła – wystarczy tu zaznaczyć, że współcześnie pielęgniarki używają właściwie jedynie bezdotykowych termometrów, które naprawdę ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków.

Specjalistyczne urządzenia pomagają specjalistom w postawieniu prawidłowej diagnozy. Aparatura ultrasonograficzna jest używana nie tylko w powiatowych szpitalach, lecz również w prywatnych gabinetach czy wiejskich ośrodkach zdrowia. Tymczasem specjalistyczne ośrodki dysponują bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem. To w takich miejscach przeprowadzana jest tomografia (http://atomrtg.pl/), a i nowoczesny elektroencefalograf jest ciągle w użyciu – elektroencefalograf. Niekiedy nawet przewozi się pacjenta do innego szpitala, aby tam wykonać wysokospecjalistyczne badanie.

gabinet diagnostyczny
Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Analizując temat aparatury medycznej warto również powiedzieć parę słów o meblach, które możemy zobaczyć w specjalistycznym szpitalu bądź chociażby w miejscowej przychodni. Chociaż łóżka oraz stoliki pamiętające lata Polski Ludowej w dalszym ciągu dobrze służą chorym, to równocześnie, w miarę potrzeb określonej placówki, są one co jakiś czas wymieniane na nowe. W wyniku mniej albo bardziej radykalnych zmian fotele do dializ stają się o dużo wygodniejsze (TMC POLSKA Anna Pietrzak), a i laryngolodzy, dentyści czy lekarze innych specjalizacji nie mogą narzekać, gdy w ich gabinecie pojawi się lśniący, i co najistotniejsze, nowiuteńki taboret lekarski.