ciąża

Marzenie o dziecku

Dzięki rozwojowi nauk medycznych wielu ludzi ma możliwość, by spełnić swoje marzenie o posiadaniu dziecka. Postęp metod jak i wiele badań sprawiają, że diagnostyka niepłodności jest szybsza i dokładniejsza. Badania powinien przeprowadzić zarówno mężczyzna jak i kobieta. Nie powodują one wielkiego dyskomfortu fizycznego ani nie ciągną się długo a pozwalają dowiedzieć się, czy faktycznie dotyczy nas problem niepłodności, czy może problem leży gdzie indziej.

Kiedy szukać pomocy specjalisty?

ciąża
Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Powinniśmy udać się do lekarza, gdy podejrzewamy, że może dotyczyć nas ten problem. Leczenie niepłodności zwykle jest długotrwałym procesem, który powinniśmy rozpocząć natychmiast po zdiagnozowaniu. Naturalnie jest to również dość kosztowne leczenie. Państwo płaci tylko za niektóre badania i zabiegi. Jeżeli będziemy potrzebować innych musimy być przygotowani na dodatkowe koszty.

Kuracja zazwyczaj rozpoczyna się od hormonalnej terapii stymulującej owulację u kobiety albo ulepszającej jakość męskiego nasienia. Dopiero, gdy kuracja lekami nie przynosi rezultatu lekarze decydują się na inne metody jak jak choćby inseminacja, albo zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg kosztowny, ale dla dużej liczby ludzi bardzo efektywny.

Z pewnością należy zdecydować się na jak najlepszą klinikę specjalizującą się w leczeniu niepłodności. Sprawdzajmy kwalifikacje lekarzy, dowiedzmy się o to, jak prowadzony jest cały proces terapii, zapytajmy o opinie innych pacjentów. Na pewno z łatwością znajdziemy je w internecie (godna polecenia placówka). To bardzo ważne, żeby lekarz był wysokiej klasy specjalistą, ale na pewno warto, by miał również odpowiednie podejście do pacjentów. Problem niepłodności jest bardzo trudny, niezwykle osobisty i wymaga delikatności i wyczucia.

A gdy już dziecko jest w drodze…

dziecko
Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy już uda się doprowadzić do zapłodnienia warto pomyśleć nad tym czy zrobić badanie prenatalne. Tego rodzaju badania pozwalają na wykluczenie wad rozwojowych płodu we wczesnym okresie rozwoju, a także na bardzo wczesne rozpoczęcie leczenia, gdyby zaszła taka potrzeba. Badania prenatalne dzieli się na nieinwazyjne (jak na przykład badanie ultrasonografem) i inwazyjne (gdy pobiera się materiał z komórkami płodu, wodami płodowymi). Zwykle specjaliści zalecają te inwazyjne badania, kiedy istnieją jakiekolwiek wątpliwości po wykonaniu wszystkich badań nieinwazyjnych. Nie należy się obawiać tego typu badań. Jeżeli tylko jesteśmy pod opieką dobrego lekarza, nic nam nie grozi.

Źródło: Gyncentrum