Drzewa jesienią

Humor depresyjny związany ze zmianami klimatu

Depresja jest aktualnie dość powszechnym hasłem. Wiele osób lekceważy tę chorobę, uważając ją za nic poważnego, podczas gdy nieleczona może doprowadzić nawet do samobójczej śmierci. Trzeba mieć to na uwadze. Jednak depresja powiązana z porami roku to odmienna jednostka chorobowa aniżeli depresja w tradycyjnym tego słowa rozumieniu.

Najczęściej występuje w miesiącach zimowych i jesiennych i jest związana przede wszystkim z niewielką ilością światła słonecznego. Niestety, zarówno depresja jesienna, jak i zimowa w kraju nie należą do rzadkości, co jest spowodowane
Zimowy krajobraz
Autor: Andrew Ward
Źródło: http://www.flickr.com

występującym tu klimatem. Pogoda niekiedy jest deszczowa, niebo zachmurzone, a słońce zachodzi naprawdę wcześnie. Jak się zachować, gdy człowieka dopadnie depresja zimowa?

Przede wszystkim, zadbać o swoje dobre samopoczucie, dostarczać sobie przyjemności i drobnych chwil na relaks. Czas z zajmującą książką, kubek gorącej czekolady czy aromatyczna kąpiel to te rzeczy, które powodują, że nawet najdłuższe wieczory mogą okazać się rzeczywiście przyjemne. Warto starać się dostrzegać zalety w każdej sytuacji. Dodatkowo, bardzo interesującym rozwiązaniem są stosowne lampy przeznaczone do fototerapii. Można je obecnie kupić bez trudu, na przykład w internecie. Zapewniają one dopływ światła, którego ludziom jesienią i zimą tak

Ławka zasypana śniegiem
Autor: Werner Bayer
Źródło: http://www.flickr.com

bardzo brakuje, tym sposobem ich nastrój się polepsza. Takie lampy mogą gwarantować faktycznie świetne rezultaty, w związku z tym cieszą się obecnie ogromną popularnością. Ustawia się je w stosownej lokalizacji mieszkania. Korzystanie z podobnych urządzeń nie generuje żadnych kłopotów.

Jeśli zafascynowała Cię przedstawiana w niniejszym wpisie tematyka, zobacz treść na stronie (http://www.psychologkrakowski.pl/psychoterapia-indywidualna/), którą najprawdopodobniej również uznasz za pożyteczną.

Lampy nie są również kosztowne, w związku z tym na ich zakup pozwolić może sobie każda osoba. Trzeba pamiętać, że depresje związane z porami roku to nie tylko domena osób dorosłych. Pojawiają się one też w przypadku dzieci, kiedy więc zobaczy się zmianę zachowania u swojej pociechy, można pomyśleć o skorzystaniu z odpowiedniej lampy (wszystko co musisz wiedzieć o lampach antydepresyjnych).

Niekiedy przydatna okazuje się też porada fachowca, zwłaszcza gdy mimo usilnych zabiegów stan obniżonego nastroju nadal się utrzymuje. Wyłącznie on będzie umiał postawić prawidłową diagnozę. Może się bowiem zdarzyć, że to co uważa się za tylko depresję związaną z brakiem słońca, w praktyce jest tradycyjną depresją, którą trzeba zacząć leczyć (przeczytaj więcej na