Farmaceutyki jako wybawienie

Nie ma leków neutralnych dla zdrowia. Leki zdołają być pomocą, lecz zdołają również zagrażać życiu. Jakkolwiek lekarstwa na receptę są bardziej szkodlwe, to lekarz rozsądza o dawce i należy mu uwierzyć.

Farmaceutyki bez recepty są bez trudu osiągalne i wielu ludziom wydaje się że wolno je jeść jak cukierki. Wielokrotnie sięgamy po nie bez umiaru. Nic dziwnego, że potem dochodzi do powikłań z powodu przedawkowania. Nie znaczy to jednak, że mamy się ich wystrzegać, zażywajmy je zachowując zdrowy rozum. Nie ma leków na tyle inteligentnych, jakie działałyby wybiórczo.
(ogólnie o lekach)

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Polacy przodują w rankingu światowym jeśli idzie o przyjmowane farmaceutyków przeciwbólowych. Panie aplikują specyfiki przeciwbólowe dwa razy częściej aniżeli panowie.

Ciekawisz się owym działem? Czytaj więc dalej ozonator powietrza domowy o tym wątku w następnym wpisie, który dla Ciebie stworzyliśmy. Myślimy, że Ci się spodoba.

Dotyczy to zarówno farmaceutyków sprzedawanych bez recepty jak i zalecanych przez lekarza.

Leki przeciwbólowe są wytwarzane w różnych kształtach. Od tego między innymi zależy czas, po którym zaczynają działać. Zastrzyki działają najszybciej, bo niezależnie od tego, czy są podane domięśniowo, czy dożylnie, ekspresowo wiążą się z krwią. W zależności od typu farmaceutyku zdołają zmniejszać reakcje psychomotoryczne na parę, albo kilkanaście godzin.
Czopki doodbytnicze podaje się je, gdy zależy nam na odciążeniu przewodu pokarmowego, przede wszystkim żołądka. Substancja czynna wnika przez otoczkę śluzową jelita, łączy się z krwią i rozchodzi się po całym ciele. Pigułki musujące działają w krótkim czasie po zażyciu, bo substancja lecznicza w płynie błyskawicznie przedostaje się do krwi i wraz z nią dociera do systemu nerwowego. Na oddziaływanie tabletek doustnych oczekuje się dość długo.

Specyfiki w formie płynnej najczęściej serwuje się maluchom. Są jeszcze plastry, jakie aplikuje się przy mocnych, albo przewlekłych bólach, w schorzeniach nowotworowych. Zasada ich czynności jest prosta i jednocześnie genialna.

Substancja czynna przyswaja się stopniowo przez skórę do naczyń włosowatych, skąd trafia do krwiobiegu w dawce najmniejszej z koniecznych do wytrzymania bólu. Komórki skóry zabezpieczają organizm przed przedostaniem się w tym samym okresie zanadto dużej porcji substancji aktywnej.