rehabilitacja

Dzięki rehabilitantom życie kobiet i mężczyzn po operacjach albo ciężkich wypadkach powoli wraca do normy

Ciężka operacja, groźny wypadek samochodowy bądź nieszczęśliwa kontuzja podczas szusowania na snowboardzie to tylko niektóre sytuacje życiowe, które stają się powodem wielkiego stresu. Po wyjściu ze szpitalnego łóżka leczenie rzadko dobiega końca, a rehabilitacja dopiero się rozpoczyna. W zależności od potrzeb różnego rodzaju ćwiczenia, mniej lub bardziej intensywne, trwają kilka tygodni, a nawet miesięcy. Owe ćwiczenia nie zawsze odbywają się w ośrodku, ale także i w domu. Rehabilitacja to pojęcie całkiem pojemne, z tego powodu postaramy się w tym omówieniu dokonać pewnej klasyfikacji.

masaż rehabilitacyjny
Autor: TijsB
Źródło: http://www.flickr.com
Sportowcy, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, bywają narażeni na kontuzje o wiele częściej niż najzwyklejsi obywatele nieuprawiający żadnych sportów. Powrót do formy bywa możliwy zazwyczaj jedynie dzięki dobrze dopasowanym i regularnie wykonywanym ćwiczeniom. Jeśli narciarze czy sprinterzy chcą po urazie kończyny nadal trenować, to rehabilitacja sportowa (więcej tutaj) staje się koniecznym elementem ich codziennego życia. Trzeba także pamiętać, że np. kadry skoczków narciarskich lub hokeistów mają własnych rehabilitantów, którzy oczywiście służą pomocą nie tylko w sytuacjach kryzysowych.

Rehabilitacja sportowa to innymi słowy jeden z rodzajów tak zwanej rehabilitacji medycznej. Przeróżne działania podjęte przez rehabilitanta mają na celu przywrócić całkowitą albo częściową sprawność konkretnej części ciała. Podążając dalej wskazanym tropem trzeba byłoby koniecznie zauważyć, że okresowej rehabilitacji bywają poddawani nie tylko faceci, którzy stali się, przykładowo, ofiarami groźnych wypadków, lecz także osoby z trwałą niepełnosprawnością. W tym przypadku chodzi głownie o to, żeby ich stan zdrowia za bardzo się nie pogorszył. http://czamara-centrum.pl/informacja-ogolna/staw-kolanowy/

Podczas rozważań o rehabilitacji najczęściej koncentrujemy się jedynie na fizycznych aspektach egzystencji człowieka. Tymczasem nie mniej ważna jest również i jego psychika. Psychoterapeuci troszczą się o to, aby osoby na wózkach nie zostali całkiem wykluczeni z życia społecznego. Dlatego tzw. rehabilitacja społeczna bądź psychiczna, jak również zawodowa staje się obowiązkowym uzupełnieniem wspomnianej wyżej rehabilitacji medycznej – gdy człowiek ma wielką motywację do działania, to i powrót do pełni sił jest o dużo szybszy.