images

Czy niepłodność możemy efektywnie leczyć?

Większość młodych par planuje posiadanie dziecka. Niestety niekiedy okazuje się, iż nawet najbardziej usilne próby są nieefektywne. W wielu sytuacjach kłopotem jest niepłodność. Na szczęście obecnie można starać się walczyć z tego typu problemami. Jeśli zatem obawiamy się u siebie niepłodności, pierwszym krokiem powinna być w głównej mierze wizyta u lekarza specjalisty.

Autor: www.bodyclock.pl

W Polsce z problemem niepłodności boryka się co szósta para. Jest to choroba, jaką w większości przypadków można wyleczyć. Z pomocą z pewnością przyjdzie np. wyspecjalizowana klinika niepłodności Katowice, gdzie od lat lekarze pomagają parom w poczęciu dziecka (przeczytaj szczegóły na Należy jednak pamiętać, że niejednokrotnie niepłodność może wynikać również ze stylu życia, jaki prowadzimy. Bez wątpienia ma to ogromny wpływ na późniejszą efektywność starań o dzieci.

Pamiętać warto o tym, iż ryzyko bezpłodności wzrasta wraz z wiekiem. Szczyt płodności w sytuacji kobiet przypada na 20-25 rok życia. Fachowcy przekonują, iż po ukończeniu 30 lat szanse na ciąże stopniowo maleją.

ciąża
Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Nie zawsze jednak za problemy z poczęciem dziecka odpowiada tyko kobieta – w wielu przypadkach niepłodny okazuje się mężczyzna. W zwykle jednak niepłodność u większości z tych par możemy skutecznie leczyć. Fachowcy podają, iż tylko 3 procent osób cierpi na nieuleczalną niepłodność. W każdym innym przypadku efektywne leczenie powinno przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Niewątpliwie niezwykle duże znaczenie ma prowadzony tryb życia. Szanse na poczęcie dziecka mogą zdecydowanie zwiększyć się, jeśli zadbamy nieco bardziej o nasze zdrowie. Płodności u kobiet szkodzi przede wszystkim palenie papierosów. Badania pokazują, iż może to zmniejszyć szansę na posiadanie dziecka nawet o 20 procent (więceJ ). Kłopotem mogą być także bardzo restrykcyjne diety, jakie niejednokrotnie prowadzą do różnorakich zaburzeń hormonalnych. Zdecydowanie pomaga natomiast brak stresu, solidny wypoczynek, jak również dobrze dobrana dieta. W przypadku mężczyzn także sprawdzają się wszystkie wymienione przykłady, jednak dodać należy również siedzący tryb życia, szkodliwe warunki pracy, nadmiar alkoholu oraz przegrzanie jąder. Warto więc starać się zmienić odpowiednio tryb życia, jeśli zamierzamy niebawem zostać rodzicami.