rozmowa

Co oznacza „dobry fachowiec”?

Choć natchniony Słowacki napisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej inteligentna głowa nie okaże tego, co sobie zażąda głowa. Nie z powodu zawstydzenia, braku właściwych słów czy innych takich samych powodów, lecz z elementarnej kwesti, z którą walczą się tysiące osób, na różnych etapach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko ostatecznie zależy od właściwego logopedy.

Ktoś zapyta: co to oznacza „dobry logopeda”? Pytanie bardzo odpowiednie, ale choć na pozór ciężkie, to wysoce łatwo na nie odpowiedzieć. Dobry logopeda to po prostu dobry człowiek. Podobnie, jak mamy kompetentnych lekarzy, policjantów, urzędników czy polityków (tak, tacy też są!), tak samo można ocenić specjalistę omawianej branży. Może to błahe, ktoś nagle dorzuci, a to kwestia też będzie słuszne, gdyż dobrym można być na pokaz…

mowa
Źródło: flickr.com

Racja, wszyscy się z tym zgodzą, lecz każdy też przyzna słuszność twierdzeniu, że to jak silnie znamy danego specjalistę nie wynika|bierze się z zasłyszeń czy innych tego typu praktyk (choć są sfery, w których wyrabiamy sobie zdanie o kimś na podstawie takich wiadomości, np. o popularnym aktorze, z którym zupełnie nie będziemy mieli możliwości szczerze porozmawiać), ta cała mądrość bierze się z najprostszej, ale jakże kompetentnej skali – spotkań twarzą w twarz (sprawdź).

Wszyscy się zgodzi, że każdy z nas ma coś takiego w sobie, taką pierwotną pragnienie przynależności i oceniania ludzi, że w sytuacji, gdy kogoś poznajemy samoczynnie zaliczamy go do jakiejś środowiska. I nieistotne czy to tylko podstawowe wrażenie czy po prostu nie twierdzimy, iż tak po prostu kogoś instynktownie dopasowujemy – psychologia społeczna w tej kwestii odpowiada jasno, bez wątpliwości: sami recenzujemy i jesteśmy oceniani przez innych. w każdej chwili. Na okrągło. To naturalne.

Z tego też względu łatwo (możemy to nazwać intuicyjnie) potrafimy kogoś przyporządkować do naszej drużyny, nowo poznaną jednostkę, którą może być np.

Jeśli zafrapował Cię niniejszy materiał, bez ociągania zobacz dodatkowe uwagi na temat (https://stomatologiacichon.pl/protetyka-stomatologiczna/) opisywanej kwestii – one też okażą się dla Ciebie interesujące.

doktor, któremu odruchowo ufamy mocniej niż innym. I jeśli ten kontakt twarzą w twarz utwierdzi nas w postanowieniu, że tak, to jest właściwa osoba, jest odpowiednia w naszym pojmowaniu, to takiej osobie pozostaje wierzyć. Idąc tym tropem warto zaznaczyć, że dobrze ludzie są wszędzie, dlatego nie ma sensu upraszczanie, że powiedzmy logopeda z Warszawy to pewność, a specjalista z małej mieściny zasługuje na pogardę.

Więcej na: