Dzieci w przedszkolu

Co robi neurologopedia i w jakim momencie do niego się zapisać?

Neurologopedia to specjalizacja logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem dysfunkcji komunikacji o podłożu neurologicznym. Na tego typu dysfunkcje narażone są osoby w różnym wieku. Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się terapią dzieci i osób dorosłych z afazją.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy
Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy powinno się zgłosić się z dzieckiem do specjalisty? Przede wszystkim wówczas, gdy pojawią się alarmujące objawy, mogące świadczyć o zaburzeniach mowy. Dwu – lub [dieta dowóz warszawa] trzylatek, który wciąż nie mówi to niezaprzeczalnie powód do niepokoju. Prawdopodobnie ma on wadę wymowy, którą trzeba jak najszybciej leczyć. Dziecko może mieć także problem z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza sylaby, zacina się.To także znak, że trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty i zacząć terapię.

Proces diagnozowania u specjalisty ma miejsce zazwyczaj w gabinecie. Zdarza się jednak, że przyczyny zaburzenia nie są znane, wtedy logopeda może skierować dziecko na dodatkowe badania lub konsultację z innym lekarzem, przykładowo gastroenterologiem. Pierwszym elementem, jaki się sprawdza budowa aparatu mowy,odruchowe funkcje oralne. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje językowe. Sprawdź invisalign wrocław.

Ingerencja specjalisty może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której geneza może mieć różnorakie podłoże. Terapia (terapia uzdrawiania) jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń. Jąkanie to nie tylko kłopot z wymawianiem głosek, to komplementarny proces,w którym biorą udział ciało i umysł pacjenta (Zobacz również leczenie kanałowe wrocław). Jąkanie objawia się poprzez wiele bezcelowych czynności ciała, jak chociażby napięcie twarzy usztywnienie całego ciała. Oprócz tego mogą to być współruchy w postaci wyłamywania palców, a także zaciskanie zębów, itp. Jąkanie to także wada, która jest potęgowane przez stres.

Nie zapominajmy, że zwlekanie z odwiedzeniem neurologopedy może prowadzić do poważnych następstw, jak również pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego osoby jąkającej się. Jeśli zatem zaobserwujemy u naszego dziecka trudności z płynnym mówieniem, należy jak najszybciej udać się do specjalisty np ortodonta. Nieleczone jąkanie się prowadzi zazwyczaj do problemów psychicznych i wyalienowania jednostki, a także może być przyczyną kłopotów w nauce oraz życiu zawodowym. Przynieść pomoc wtedy może właśnie neurologopeda.