zmysł

Co powinniśmy mieć w apteczce domowej?

Chaos, przeterminowane leki, niewłaściwe warunki przechowywania – tak z reguły wyglądają nasze apteczki domowe. Aptekarze nazywają je nawet składami farmaceutyków, dlatego że Polacy mają na nieszczęście tendencję do kupowania medykamentów na zapas oraz przechowywania ich całymi latami.

A powinny być w niej specyfiki pierwszej potrzeby, które przyjmujemy w dolegliwościach pojawiających się nieoczekiwanie oraz środki opatrunkowe. Kiedy jest to apteczka jednostki cierpiącej na choroby długotrwałe, wymagające codziennego stosowania farmaceutyków, powinna zawierać co najmniej tygodniowy zapas tych lekarstw. Nie ma natomiast potrzeby gromadzić zbędnych zapasów medykamentów.
zmysł
Autor: Luke Lehrfeld
Źródło: http://www.flickr.com
W apteczce muszą się znaleźć: lekarstwa o działaniu przeciwbólowym a także przeciwgorączkowym, najodpowiedniej paracetamol i ibuprofen dla osób dorosłych w pigułkach, dla maluchów w syropie bądź czopkach Również lekarstwa przeciwbiegunkowe, dla przykładu węgiel w tabletkach, medykamenty zapobiegające odwodnieniu, elektrolity w proszku z probiotykiem czy też bez. W naszej domowej powinny się znaleźć też medykamenty przeciwalergiczne, jeśli w domu są osoby mające uczulenie na cokolwiek, duża gama farmaceutyków dostępna jest bez recepty (pastylki, kropelki do nosa oraz oczu, balsamy). Lekarstwa na szeroko rozumiane niedomagania pokarmowe w rodzaju dyspepsja, wzdęcia, skurczowe stany.

Koniecznie w apteczce domowej muszą się też znaleźć leki łagodzące objawy przeziębienia (preparaty z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym złożone czy też pojedyncze), krople do nosa czy też inhalacji, syrop lub tabletki na kaszel mokry oraz suchy, dla przykładu Theraflu kaszel, pigułki bądź spray na ból gardła, preparat do nacierania w przeziębieniu.